फिदिम नगरपालिकाद्वारा विपत ब्यवस्थापन कोष खडाफिदिम, १४ चैत

पाँचथरको फिदिम नगरपालिकाले कोभिड–१९ सहित अन्य महामारी रोकथाम, सतर्कता, राहत वितरण तथा उद्धार कार्यका लागि रु. २१ लाख रकम रहेको विपत ब्यवस्थापन कोष खडा गरेको छ ।

विश्वब्यापी रुपमा कोभिड–१९ (कोरोनाभाइरस)को प्रकोप फैलिइरहेको अवस्थामा उक्त कोषबाटै लगानी गर्ने तथा आगामी दिनमा समेत दैवी विपत्ति र महामारीमा खर्च गर्ने उद्देश्यले कोष खडा गरिएको नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत अम्बिकाप्रसाद अधिकारीले जानकारी दिनुभयो । नगरपालिकाले रु. २१ लाख रकम जम्मा गरेको उक्त कोषमा दाताहरुले सहयोग रकम जम्मा गर्न सक्ने फिदिम नगरपालिकाले जनाएको छ ।

नगरपालिकाले कोभिड–१९ को सङ्क्रमण प्रतिकार्य एवम् उपचारात्मक कामका लागि नगर प्रमुख ओनाहाङ नेम्वाङको संयोजकत्वमा समन्वय समिति गठन गरेको छ भने नगर भित्रका १४ वटै वडामा जागरण, सचेतना र आवश्यक समन्वयका लागि वडा समन्वय समिति गठन गरिएको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत अधिकारीले जानकारी दिनुभयो । नगरपालिकाले फिदिम बजार आसपास निर्माण हुने क्वारेन्टाइन र आइसोलेनका लागि आवश्यक प्रवन्ध समेत गर्ने भएको छ ।

यसैगरी नगरपालिका भित्र विदेशबाट आएका ब्यक्तिहरुको विवरण सङ्कलन गरिएको छ । विदेशबाट हालै नेपाल आएका र कोभिड–१९ को शंका लागेका ब्यक्तिहरुलाई आवश्यक परे क्वारेन्टाइनमा राख्ने नगरपालिकाको तयारी रहेको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत अधिकारीले जानकारी दिनुभयो । उहाँका अनुसार वडा कार्यालयहरुले गरेको तथ्याङ्क संकलनमा फिदिम नगरपालिकामा १५ दिन अगाबै विदेशबाट आएकाहरु मात्रै भेटिएका छन् ।

साताअघि आएका एक ब्यक्ति भने कोरोनाभाइरस सङ्क्रमित युवतीसँगै कतार एयरवेजको उडानबाट आएकाले उनलाई कोरोनाभाइरस सङ्क्रमणको आशंकामा प्रदेश सरकारले निर्माण गरेको मोरङको मिक्लाजुङ स्थित क्वारेन्टाइनमा पठाइएको फिदिम नगरपालिकाले जनाएको छ ।

यस्तै वडा स्तरमा क्वारेन्टाइन निर्माणका लागि पहल थालिएको प्रमुख प्रशासकीय अधिृकत अधिकारीले वताउनुभयो । उहाँका अनुसार फिदिम स्थित स्वास्थ्य संस्था, क्वारेन्टाइन तथा आइसोलेसन् वार्डहरुमा आवश्यक सामग्रीको प्रवन्ध नगरपालिकाले गरिरहेको छ ।

नगरपालिकाले नगरभित्र दैनिक ज्यालादारीमा काम गर्ने विपन्न मजदूरलाई लकडाउनका कारण जीवनयापनमा समस्या पर्नसक्ने भएकाले अभिलेख संकलन तथा तथ्याङ्क विश्लेषण गरी राहत दिने उद्देश्यले पद्धति निर्माण भइरहेको जनाएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्