काँग्रेस सांसद् आलमलाई पुर्पक्षका लागि थुनामा राख्न अदालतको आदेशफाल्गुनन्द खवर सम्वाददाता
फिदिम, २९ कात्तिक

पूर्वमन्त्री एवं नेपाली काँग्रेसका निलम्बित सांसद् मोहम्मद अफ्ताव आलमलाई जिल्ला अदालत रौतहटले पुर्पक्षका लागि थुनामा राख्न आदेश दिएको छ ।

आलमविरुद्धको मुद्दामा थुनछेक बहस सकिएपछि शुक्रबार अदालतको अन्तरिम आदेशले उनलाई पुर्पक्षका लागि थुनामा पठाएको हो । जिल्ला न्यायाधीश दीपक ढकालको चार नम्बर इजलासमा थुनछेक बहस भएको थियो । मुद्दामा वादीको तर्फबाट १२ जना र प्रतिवादीको तर्फबाट २८ जना अधिवक्ताहरुले बहस गरेका थिए ।

ज्यान मार्ने कसुर, ज्यान मार्ने उद्योग र विष्फेटक पदार्थ गरी तीनवटा मुद्दामा पक्राउ परेका निलम्बित सांसद आलमको पक्षमा अधिवक्ताहरुले सोमवारदेखि बहस गरेका थिए । आलमविरुद्धको थुनछेक बहस जिल्ला अदालत रौतहटमा पछिल्लो आठ दिन यता चल्दै आएको थियो ।

शुक्रबार वरिष्ठ अधिवक्ता अनिरुद्र बैठा, अधिवक्ताहरु किशोर राउत, राजाराम यादव, रामबहादुर साह, विनोद पटेलले बहस गरेका थिए । यसअघि अलामको पक्षबाट पूर्व महान्यायाधिवक्ता रमण श्रेष्ठ, नेपाल बार एसोसिएसनका पूर्वअध्यक्ष शम्भु थापा, प्रेमबहादुर खड्का, वरिष्ठ अधिवक्ताहरु युगनाथ खनाल, शेरबहादुर केसी, अधिवक्ता सुनिल पोखरेल, योगेन्द्रबहादुर अधिकारी, कृष्ण घिमिरे भुषण र गोपालकृष्ण घिमिरेलगायत १५ जना कानुन व्यवसायीले बहस गरेका थिए ।
कर्तव्य ज्यान, ज्यान मार्ने उद्योग र विस्फोटक पदार्थ भण्डारण गरी तीनवटा अभियोगमा पक्राउ परेका आलमको मुद्दामा गत सोमबारदेखि बहस हुँदै आएको थियो ।

२०६४ चैत २७ गते रौतहटको राजपुर फरहदवास्थित बमकाण्डका घाइते त्रिलोकप्रताप सिंह ‘पिन्टु’ र ओसी अख्तरसहित दर्जन बढी मानिसलाई जिउँदै इटा भट्टामा जलाएको आरोपमा सर्वोच्च अदालतको आदेशमा गत असोज २६ गते आलम पक्राउ परेका थिए ।

पक्राउसँगै प्रहरीले उनीविरुद्ध कानुनी प्रक्रिया अघि बढाएको थियो । सो घटनामा संलग्न अन्य १० जना भने फरार छन् । वि.सं. २०६४ साल चैत २८ गते भएको संविधानसभाको निर्वाचनमा आफूले विजय प्राप्त गर्न आलमले मतदानस्थल नजिकै बम विस्फोट गराउने योजना बनाएका थिए ।

बम बनाउने बिस्फोट भई आलमलाई निर्वाचनमा सघाउन हिँडेका काँग्रेसकै कार्यकर्ता सहित भारतीय नागरिकहरुको मृत्यु भएको थियो । यद्यपी यसको यकिन संख्या अझै स्पष्ट छैन् । विस्फोटपछि आलम पक्षले प्रमाण लुकाउन घाइते त्रिलोकप्रताप सिंह ‘पिन्टु’ र ओसी अख्तरसहित दर्जन बढी घाइते तथा प्रत्यक्षदर्शीहरुलाई समेत आफ्ना आफन्तको इटाभट्टामा हाल्न निर्देशन दिएका थिए ।

पीडितहरुको पक्षमा बहस गर्नुभएको पूर्व महान्याधिवक्ता डा. युवराज संग्रौलाले आलम पुर्पक्षका लागि थुनामा गएको वताउँदै यसका लागि ठूलो मेहनत गर्नुपरेको उल्लेख गर्नुभएको छ । उहाँले समाजले एउटा सन्देश पाएको भन्दै अब माथिल्लो अदालतमा समेत पीडितको पक्षमा थप मेहनत गर्नुपर्ने आवश्यकता औँल्याउनुभएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्